A na co Ci w ogóle ten cholerny angielski?
Uczysz się angielskiego, albo chcesz się uczyć ale tak naprawdę nie znalazłeś powodu, dlaczego jest to dla Ciebie ważne?
Nie dla pracodawcy, nie dla mamy, nie dla kolegi, ale dla Ciebie?
A jeżeli nie jest to dla Ciebie ważne to może po prostu odpuścić i przestać się męczyć z samym sobą udając, że coś robisz, ale tak naprawdę nigdy się nie angażujesz?
Niestety, brzmi to brutalnie ale taka jest prawda!
Jeśli nie jesteś w gruncie rzeczy przekonany, że nauka da Ci jakąś korzyść nigdy nie wytrwasz w nauce! Jest to absolutna podstawa, bez której prędzej czy później rzucisz naukę w głęboki rów albo odłożysz na wieczne nigdy!
Otóż w nauce języka kluczowe jest poczucie celu. Robiąc prawo jazdy siadasz do książki i uczysz się teorii, robisz quizy w internecie, bo wiesz, że zdanie prawka da Ci wiele korzyści, więc nie marudzisz, a nawet jeśli marudzisz to i tak ostatecznie bierzesz się za naukę teorii.
Dlaczego?
Może na samą myśl o wyjściu do siłowni wydobywasz z siebie nieentuzjastyczny stęk, ale mimo wszystko zwlekasz się z kanapy, bo wiesz, że już za miesiąc zaczyna się gorący sezon i chcesz się dobrze czuć na plaży.
Po prostu jesteś przekonany, że jest Ci to potrzebne, więc to robisz mimo, że Ci się nie chce. Wiesz, że dzięki prawku będziesz mógł dojeżdżać do pracy samochodem zamiast tłuc się autobusem, zdobędziesz niezależność, będziesz czuć się wolny.

Widzisz jak działa ten mechanizm?
Jak go wykorzystać???
Usiądź z kartką papieru i ołówkiem i odpowiedź sobie szczerze na te pytania:
Do czego Ci angielski?
Co się zmieni gdy go opanujesz?
W czym Ci pomoże?
Jakie Ci da wymierne korzyści?
Jak się będziesz czuć wiedząc, że znasz angielski?
Zwizualizuj to sobie. Wyobraź sobie np. siebie mówiącego swobodnie po angielsku podczas spotkania biznesowego, jak się będziesz wtedy czuć?
Ważne, aby Twój powód był naprawdę Twój, a nie podyktowany przez modę , czy społeczeństwo. Musisz znaleźć powód dla którego to dla CIEBIE nauka jest ważna. Co wartościowego da Ci znajomość angielskiego?
Dlaczego jest to tak ważne?
Twój cel pomoże Ci przetrwać chwilę słabości i popchnie Cię naprzód w chwilach niepewności. Bo nauka języka obcego to ciężka praca, a nie jak to się mówi fajnie po angielsku a walk in the park, czyli spacerek po parku. Będzie potrzebna Ci wewnętrzna amunicja, aby przezwyciężyć pokusę, żeby zamiast np. posiedzieć na Facebooku, powtórzyć fiszki.
W moim przypadku uczyłam się angielskiego, bo lubiłam, było to moją pasją. Wiedziałam też, że angielski będzie przepustką do ciekawszego świata i nowych możliwości. I rzeczywiście tak się stało, dzięki dobrym wynikom w nauce wyjechałam do Szkocji na studia, a następnie do Włoch do pracy, zjeździłam dużą część Europy i wyjechałam do Azji, Indii i Afryki. Poznałam niesamowitych ludzi i nazbierałam wiele doświadczeń życiowych, które niejako ominęłyby mnie gdyby nie angielski. To nie znaczy, czy zawsze mi się chciało uczyć do egzaminów i moje ego nie cierpiało strasznie jak początkowo Szkoci często prosili mnie o powtórzenie, gdy nie rozumieli tego co mówię przez mój mocny, polski akcent.
Twoje powody mogą być inne.
Może chcesz się uczyć angielskiego, bo wiesz, że potrzebny Ci do zdobycia lepszej pracy, a co za tym idzie poprawienie bytu Twojej rodziny.
Może chcesz chcesz przestać dukać i poczuć się pewnie podczas rozmów z obcokrajowcami.
Może chcesz oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej, cokolwiek to jest musi to być Twój, najtwójszy powód.
Tak jak świetnie ujęła to Mel Robbins (amerykańska mówczyni motywacyjna, polecam jej posłuchać, bo kobieta po prostu wymiata):
“A sense of purpose in an incredible alarm clock”
Poczucie celu to wspaniały budzik 🙂
Nie daj wmówić sobie, że nie chce ci się uczyć bo jesteś leniwy! To etykietka, którą sobie przykleiłeś, którą się zasłaniasz, aby nie podjąć akcji. Może po prostu nigdy nie zastanawiałeś się nad swoim dlaczego? W szkole uczyłeś się do testów, bo Ci kazali, ale nigdy nie robiłeś tego dla siebie, więc nigdy tak naprawdę nie pociągnąłeś nauki do końca. Jeśli nie wiesz, dlaczego coś robisz, dlaczego ma to głębszy sens nigdy się nie zaangażujesz i po jakimś czasie po prostu to rzucisz.

Jest to rzecz od której absolutnie musisz zacząć.
Jeśli masz pustkę w głowie zainspiruj się tymi powodami wypisanymi powyżej. Jednak nie wybieraj ich, bo są modne i oklepane, wybierz chociaż jeden powód, który przemawia do Ciebie.

Według Simona Sinek, biznesy, które nie są oparte na solidnym dlaczego, prędzej czy później upadają. Ludzie wypalają się szybko w nowych zawodach, bo pracują dla pracowania nie bazując na osobistym celu, wartości, która dana praca wnosi w ich życie. Wielu budzi się po latach i ze smutkiem stwierdza, że nie wiedzą, po co to wszystko?
Jeśli jesteś zainteresowany temat koniecznie obejrzyj ten filmik, w którym Simon tłumaczą ten mechanizm.
Osobiste cele, postanowienia nie zostają spełnione, bo nigdy nie zastanowiłeś się, dlaczego ważne były dla Ciebie te postanowienia, przez co zabrakło Ci samozaparcia, aby wytrwać w momentach słabości.
Przesypiasz życie, czy wiesz czego chcesz i systematycznie do tego dążysz?
Czy opierasz swoją naukę angielskiego na filozofii „ach jakoś to będzie” i po prostu unikasz interakcji z obcokrajowcami, aby uniknąć kompromitacji? Wiesz, że czujesz się z tym źle.
Więc dlaczego nic z tym nie robisz i męczysz się sam ze sobą?
Wypisałeś już swoje powody? Świetnie, pierwszy krok już za Tobą. Podziel się nimi w komentarzu poniżej.
Teraz dowiedz się co zrobić, aby zacząć realizować postanowienie nauki . Przejdź do:
Dobra, ale co dalej?
Jeśli Twój angielski wymaga podszlifowania, mogę Ci w tym pomóc!
Sekretem nauki języka obcego jest systematyczność. Codziennie mały kroczek to wielki skok w skali roku.
Pamiętaj: Little steps, big results!
– Wskakuj na mojego Instagram’a. Wystarczy 5 minut dziennie, aby nauczyć się czegoś nowego.
CODZIENNIE RANO znajdziesz nowe, krótkie relacje:
Business Phrase Monday- praktyczne zwroty przydatne w pracy, wymowa i przykłady.
Ask Me A Question Tuesday- odpowiadam na Twoje pytania związane z Business English.
Speak up Wednesday- ucz się ze mną wymowy, ćwicz i nabieraj pewności w mówieniu.
Mistake Thursday- rozbrajam często robione błędy, które nie wiesz, że robisz!
Casual Friday- nieformalne frazy, które możesz użyć z kolegami w pracy jak i poza biurem.
Chill Saturday, Sunday Fun Day- słownictwo życia codziennego, powiązane z odpoczynkiem, jedzeniem i podróżami.
– Polub stronę Kursy Business English.pl na Facebooku, aby nie przegapić nowych poradników i materiałów.
– Zapisz się na Biznesowy Newsletter, bo tylko z moimi subskrybentami dzielę się najlepszymi smaczkami.
Jeśli jest coś, o czym chętnie byś przeczytał zostaw komentarz, będzie to dla mnie cenną wskazówką, aby cały czas ulepszać to miejsce!

- 10 October 2018
- No Comments
- 0
- jak się uczyć, motywacja