Job interview-5 złotych rad rekrutera
Na co zwrócić uwagę, aby Twoje job interview poszło sprawnie?
Job interview jest zwykle stresującym doświadczeniem nawet w języku ojczystym. Jeśli rozmowa o pracę po angielsku przyprawia Cię o gęsią skórkę ten wpis jest dla Ciebie!
Moja koleżanka pracuje w HR dużej, międzynarodowej korporacji w Mediolanie i wypytałam ją od A do Z (wymęczyłam wręcz bidulkę), na jakiej podstawie rekruterzy decydują się na zatrudnienie danej osoby a innej nie. Ba, sama wiele razy prowadziłam rozmowy rekrutacyjne w firmie ICT, w której pracuję, ale, że nie robię tego codziennie wypytałam specjalistę w tej dziedzinie. Oto co mi zdradziła…
Oto 5 złotych rad, dzięki którym nabierzesz pewności siebie i odróżnisz się od konkurencji. A jeśli potrzebujesz wsparcia koniecznie ściągnij mój darmowy e-book z gotowymi przykładami pytań i odpowiedzi.
1. Przygotuj się!
Aby świetnie wypaść podczas rozmowy kluczem, ale to naprawdę najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie. Musisz w przekonujący sposób zaprezentować swoje umiejętności i prowadzić dialog, w którym masz na zadanie przekonać przyszłego pracodawcę, że może ci zaufać i przydzielić rolę. Podczas rozmowy rekruter ocenia Twoją prezencję, sposób mówienia, ton głosu i entuzjazm. Jeśli naprawdę zależy Ci na tej pracy don’t wing it — czyli nie idź na żywioł. Nawet jeśli pierwszą rozmowę masz z agencją rekrutującą podejdź do niej poważnie i wykorzystaj ją jako świetną okazję do praktyki.
2. Wiedz z kim masz do czynienia

Zrób rozeznanie, pracodawcy od razu widzą czy wiesz choć troche o firmie do której aplikujesz, czy po prostu odbębniasz kolejną z wielu rozmów w zdesperowanym maratonie kwalifikacyjnym i tak naprawdę nawet nie pamiętasz, na jaką pozycję aplikujesz.
Więc, zanim przekroczysz próg firmy wygoogluj ją i zrób sobie notatki. Poszukaj odpowiedzi na następujące pytania; jaka filozofie ma firma, styl pracy, główne produkty, usługi, strategie. Przewertuj stronę internetową, zerknij na jej profil w Linkedin, social mediach, szczególnie na YouTube gdzie możesz podejrzeć filmiki z ostatnich wydarzeń.
Znajomość background’u firmy pomoże Ci odpowiedzieć śpiewająco na jedne z najczęściej zadawanych pytań i sprawi, że rozmowa o pracę po angielsku nie będzie aż takim stresującym wydarzeniem.
3. Wysuń potrzeby firmy na pierwszy plan- It’s not all about you!
Jest to złota zasada, o której nie wie większość starających się o pracę. Utarło się przekonanie, że podczas job interview mamy sprzedać siebie. Jest ono jak najbardziej adekwatne, bo powinno nam zależeć na tym, aby przedstawić się w jak najlepszym świetle, ale musisz pamiętać, że pracodawcy nie interesuje to, jaki to we własnym mniemaniu jesteś fantastyczny, wykształcony i w ogóle alfa i omega. Pracodawca podczas rozmowy wyszukuje informacje, które pomogą mu określić, czy będziesz wartościowym inwestycją dla firmy, czy nie, innymi słowy, czy przyniesiesz jej zyski, czy straty. Skup się więc nie na sobie, ale na firmie, a konkretnie, jaką wartość możesz wnieść. Np. – wiesz, że firma działa na rynku międzynarodowym? Podkreśl swoje doświadczenie w firmie o podobnym profilu i pomiń zatrudnienia, które nijak wiążą się z pozycją albo firmą, do której aplikujesz. Nie musisz też się skupiać na ostatnim zatrudnieniu.
Wyłów i wyeksponuj to, co jest najbardziej istotne do roli, o którą aplikujesz i pokaż jak firma skorzysta na Twoim zatrudnieniu. Idealny pracownik w oczach pracodawcy to taki, który troszczy się o potrzeby firmy a drugorzędnie martwi się tym, co może dostać od firmy. Niestety ale taka jest prawda. Postaw się w roli pracodawcy, czy gdybyś to Ty poszukiwał osobę do pracy w Twojej firmie, czy nie nie zależałoby Ci, aby ten pracownik był jak najbardziej oddany? Miej to na uwadze, gdyż jest to sekret rekruterów, który niechętnie zdradzają.
4. Pokaż entuzjazm
Nikt nie chce zatrudniać mrukliwych osób. Pozytywne podejście i uśmiech to coś, co zjednuje ludzi. Także rano przed rozmową kwalifikacyjną upewnij się, że zrobisz coś dzięki czemu poczujesz się dobrze jak choćby poświęcisz chwilę na medytację, bądź posłuchasz pozytywnej muzyki. Ja przed egzaminami i rozmowami słuchałam zawsze „Beautiful day” grupy U2, aby wprowadzić się dobry nastrój. Zwróć uwagę na ton głosu. Nagraj się, odsłuchaj i oceń czy jeśli to Ty byłbyś rekruterem i to usłyszał, czy uwierzył byś w ten przekaz? Czy można wyczuć w Twoim głosie entuzjazm? Czy mówisz o pracy z pasją, czy po prostu mamroczesz pod nosem jakbyś beznamiętnie czytał swoje CV.
Musisz wskazać entuzjazm, zainteresowanie i optymizm. Nikt nie chce smutasów i gburów. Także na czas rozmowy załóż uśmiech.
5. Przećwicz odpowiedzi

Większość kandydatów idzie na żywioł i jest to wielki błąd. Chociaż nie jest możliwe przewidzenie wszystkich pytań, warto przygotować odpowiedzi na te najbardziej popularne pytania, abyś mógł na nie odpowiedzieć śpiewająco. To Ci da pewność i motywację aby odpowiedzieć dobrze również na pozostałe pytania. Dlaczego? Jeśli motasz się już przy pierwszych, standardowych pytaniach, Twoja energia i pewność siebie automatycznie spada co ma wpływ na to jak pójdzie reszta rozmowy. Musisz zacząć dobrze, mieć solidne przygotowanie abyś z rozmowy wyszedł zadowolony z samego siebie.
Pomyśl już sama rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem, dorzuć do tego fakt, że będziesz musiał ją przejść w języku obcym i na samą myśl zalewasz się potem.
Przestań się stresować tylko zacznij działać, przygotuj się i ćwicz, ćwicz, ćwicz, a rozmowa o pracę po angielsku pójdzie Ci gładko!
Oczywiście łatwo powiedzieć trudniej zrobić.
Czeka Cię job interview?
Właśnie pracuję nad e-bookiem, który przygotuje Cię do takiej rozmowy!
Znajdziesz w nim zbiór wszystkich niezbędnych informacji, dzięki którym przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej jak projesjonalista!

Dowiedz się:
- Jak z łatwością odpowiedzieć na typowe pytania o pracę (przykładowe pytania i odpowiedzi)
- Jak wybrnąć z klasą z niezręcznych i podchwytliwych pytań
- Jak szybko nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą i zrobić świetne wrażenie
- 3 February 2020
- No Comments
- 0
- motywacja, rozmowa o pracę po angielsku